667 121 811

Pon – Pt 08:00-17:30

667 121 811

kontakt@adwokat-szerszen.pl

Pon – Pt 08:00-17:30 | Kancelaria adwokacka, Poznań: Seweryna Mielżyńskiego 25/2

Małżeństwo z cudzoziemcem

W Polsce zwiększa się procent ślubów zawieranych pomiędzy emigrantami, jak również pomiędzy obywatelami polski, a cudzoziemcami. Jedną z podstaw do uzyskania karty pobytu czasowego może być przesłanka połączenia z rodziną. Natomiast po upływie trzech lat od zawarcia związku małżeńskiego istnieje możliwość wystąpienia o kartę stałego pobytu.

Jakie więc dokumenty należy przygotować, aby zawrzeć związek małżeński z cudzoziemcem ? 

  1. Dowód opłaty skarbowej w wysokości 84 zł
  2. Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport oraz karta pobytu, jeżeli została wydana)
  3. Odpis aktu urodzenia cudzoziemca przetłumaczony na język polski
  4. Jeżeli cudzoziemiec pozostawał uprzednio w związku małżeńskim – przetłumaczony na język polski odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa
  5. Dokument wydany przez Ambasadę lub Konsulat potwierdzający, że zgodnie z prawem pochodzenia cudzoziemiec może zawrzeć związek małżeński (dokument stwierdzający, że zdolność do zawarcia małżeństwa)

Miejscem zawarcia związku małżeńskiego będzie Urząd Stanu Cywilnego.

Jak uzyskać dokument potwierdzający zdolność do zawarcia związku małżeńskiego ? 

Dokument taki wydany jest przez Ambasadę lub Konsulat państwa pochodzenia cudzoziemca.

Podkreślić, należy że nie wszystkie Państwa wydają dokument potwierdzający zdolność do zawarcia małżeństwa. Przykładowo zgodnie ze zmianami w ustawodawstwie Ukrainy od dnia 1 stycznia 2011 r. ukraińskie placówki dyplomatyczne i konsularne nie wydają zaświadczeń o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego. 

W takim przypadku – gdy uzyskanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody – sąd, może zwolnić cudzoziemca od obowiązku złożenia takiego dokumentu. W postępowaniu  nieprocesowym o zwolnienie cudzoziemca od złożenia dokumentu sąd na podstawie właściwego prawa ustala, czy osoba ta może zawrzeć małżeństwo. Opłata sądowa wynosi w takiej sprawie 100 zł. 

Składając taki wniosek do sądu, niezbędne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów tj.:

  1. Przetłumaczony na język polski odpis aktu urodzenia cudzoziemca;
  2. Kopia paszportu;
  3. Jeżeli cudzoziemiec pozostawał uprzednio w związku małżeńskim – przetłumaczony na język polski odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia, albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa
  4. Przetłumaczone na język polski zaświadczenie wydane przez Ambasadę lub Konsulat, że zgodnie z prawem pochodzenia cudzoziemca nie są wydawane zaświadczenia o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego;

Rozpoznaniem takich wniosków zajmują się sądy rejonowe, w których miejsce zamieszkania ma cudzoziemiec. W Poznaniu są trzy sądy rejonowe – Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu oraz Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu. Natomiast na terenie miasta Konin oraz Piła jest jeden sąd rejonowy.