Element obligatoryjny wyroku rozwodowego – alimenty na dzieci
Jednym z elementów, które muszą się znaleźć w wyroku rozwodowym jest ustalenie w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Dotyczy to dziecka małoletniego, które jest „wspólne” obojga małżonków.
Sąd w wyroku rozwodowym ma obowiązek rozstrzygnąć kwestię alimentów w stosunku do każdego z dzieci z osobna. Orzeczony obowiązek alimentacyjny dotyczy bowiem obowiązku alimentacyjnego każdego z rodziców wobec każdego ze swych dzieci.
Alimenty na dzieci w wyroku rozwodowym – koszty utrzymania i wychowania dziecka
Orzekając obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka, sąd stosuje zasady dotyczące alimentowania dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie.
Przez „koszty wychowania dziecka” rozumie się takie koszty, które są niezbędne do zapewnienia mu, odpowiedniego do jego wieku i uzdolnień, prawidłowego rozwoju fizycznego i duchowego. Chodzi tu zatem o koszty, które są niezbędne do zapewnienia dziecku odpowiedniego wykształcenia, rozwijania zainteresowań kulturalnych i uzdolnień.
Przez starania o utrzymanie dziecka rozumie się np. pielęgnowanie dziecka, przygotowywanie mu posiłków, pranie odzieży i bielizny dziecka. Przez starania o wychowanie dziecka rozumie się m.in. o pomoc w nauce, organizowanie czasu wolnego. Ocena, czy osobiste starania o dziecko wyczerpują obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w całości, czy tylko częściowo, zależy przede wszystkim od wieku dziecka.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia alimentów – powody
Co do zasady koszty utrzymania i wychowania dziecka powinny zostać rozłożone na oboje rodziców, jednak z ważnych powodów sąd może zwolnić jedno z rodziców od kosztów utrzymania dziecka.
Koszty rodzica, któremu powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej i z którym przebywa na stałe dziecko, przybierają w wyroku rozwodowym postać opisową, przez wskazanie, że będą one ponoszone w naturze i w osobistych staraniach o wychowanie dziecka (por. orzeczenie SN z 28.08.1951 r., C 154/51, OSN 1952/3, poz. 69).
Należy pamiętać, że wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.
Nasza kancelaria posiada niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych, spadkowych, rodzinnych, cywilnych oraz administracyjnych. Udzielamy naszym klientom porad prawnych oraz prowadzimy sprawy przed wszelkimi sądami, w szczególności w takich miastach jak Poznań, Konin, Września, Śrem, Środa Wielkopolska, Kościan, Oborniki, Gniezno i inne na terenie Województwa Wielkopolskiego. Jeśli masz jakiekolwiek pytania w swojej sprawie lub osoby Ci najbliższej to pozostajemy do dyspozycji mailowo: kontakt@adwokat-szerszen.pl oraz telefonicznie: 667 121 811.