Działania adwokata w sprawie zatrzymania i tymczasowego aresztowania – pomoc prawna podczas zatrzymania i tymczasowego aresztowania, pomoc obrońcy.
W przypadku zatrzymania lub tymczasowego aresztowania istotne jest szybkie działania w sprawie i ustanowienie dla podejrzanego obrońcy (adwokata). W tym czasie dochodzi między innymi do postawienia zarzutu osobie zatrzymanej oraz złożenia przez nią wyjaśnień. Złożenie wyjaśnień, bez konsultacji z obrońcą, może negatywnie wpłynąć na dalsze postępowanie w sprawie i zmniejszyć szanse na skuteczną obronę. Dlatego tak ważny jest kontakt adwokata z podejrzanym, przed pierwszym przesłuchaniem i ustalenie linii obrony.
Na początkowym etapie postępowania, w momencie zatrzymania oraz tymczasowego aresztowania, kontakt rodziny z podejrzanym jest znacznie utrudniony. Adwokat przekazuje najbliższej rodzinie na jakim etapie jest sprawa oraz jakie czynności zostały podjęte, jak również przekazuje informacje celem uporządkowania spraw życiowych podejrzanego, podczas pobytu w areszcie.
Zatrzymanie – kiedy możne dojść? Kiedy zatrzymanie na 48 h?
Do zatrzymania może dojść, w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że osoba podejrzana popełniła przestępstwo oraz zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości.
Policja powinna zatrzymanego natychmiast poinformować o przyczynach zatrzymania i o przysługujących mu prawach, w tym o prawie do skorzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Na żądanie zatrzymanego należy mu niezwłocznie umożliwić nawiązanie w dostępnej formie kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym, a także bezpośrednią z nimi rozmowę.
Osobę zatrzymaną należy zwolnić, jeżeli w ciągu 48 godzin od chwili zatrzymania nie zostanie on przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W przypadku skierowania do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie osoby podejrzanej, to należy ją zwolnić, jeśli w ciągu 24 godzin od przekazania go do dyspozycji sądu nie doręczono mu postanowienia o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania.
Łączny czas zatrzymania nie może więc przekraczać 72 godzin, w przypadku braku zastosowania przez sąd tymczasowego aresztowania.
Tymczasowe aresztowanie – kiedy następuje tymczasowe aresztowanie?
W przypadku skierowania przez prokuratora wniosku o tymczasowe aresztowanie, sąd powinien w ciągu 24 godzin wydać postanowienie o uwzględnieniu lub nieuwzględnieniu wniosku.
Tymczasowe aresztowanie może nastąpić tylko na mocy postanowienia sądu.
Aby zastosować tymczasowe aresztowanie muszą zostać spełnione przesłanki ogólne właściwe dla wszystkich środków zapobiegawczych oraz co najmniej jedna z przesłanek szczególnych.
Do przesłanek ogólnych należy:
- zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w zapobiegnięcie popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa; można je stosować tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo;
Do przesłanek szczególnych należy:
- uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się oskarżonego,
- uzasadniona obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób utrudniał postępowanie karne,
- grożąca oskarżonemu surowa karą,
- zachodzi uzasadniona obawa, że oskarżony, popełni przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa groził.
Podstawę orzeczenia o zastosowaniu lub przedłużeniu tymczasowego aresztowania mogą stanowić ustalenia poczynione na podstawie dowodów jawnych dla oskarżonego i jego obrońcy.
W postępowaniu przygotowawczym sąd, stosując tymczasowe aresztowanie, oznacza jego termin na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Jeżeli postępowanie przygotowawcze nie zostało zakończone w terminie 3 miesięcy od momentu wydania postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, sąd może przedłużyć tymczasowe aresztowanie na okres, który łącznie nie może przekroczyć 12 miesięcy. Łączny okres stosowania tymczasowego aresztowania do chwili wydania pierwszego wyroku przez sąd pierwszej instancji nie może przekroczyć 2 lat. Przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania na okres oznaczony, przekraczający terminy określone wyżej może dokonać jedynie sąd apelacyjny.
Na postanowienie w przedmiocie tymczasowego aresztowania przysługuje zażalenie, które jest rozpoznawane nie później niż przed upływem 7 dni od przekazania sądowi zażalenia wraz z niezbędnymi aktami.
Nasza kancelaria posiada niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych, spadkowych, rodzinnych, cywilnych oraz administracyjnych. Udzielamy naszym klientom porad prawnych oraz prowadzimy sprawy przed wszelkimi sądami, w szczególności w takich miastach jak Poznań, Konin, Września, Śrem, Środa Wielkopolska, Kościan, Oborniki, Gniezno i inne na terenie Województwa Wielkopolskiego. Jeśli masz jakiekolwiek pytania w swojej sprawie lub osoby Ci najbliższej to pozostajemy do dyspozycji mailowo: kontakt@adwokat-szerszen.pl oraz telefonicznie: 667 121 811.