Czym się różni bójka od pobicia?
W bójce muszą brać udział co najmniej trzy osoby, z których każda z nich jednocześnie atakuje oraz broni się. Nie można wskazać strony jedynie atakującej i jedynie broniącej się.
Natomiast pobicie polega na tym, że nadal biorą udział w nim trzy osoby, ale można wyodrębnić stronę atakującą oraz broniącą się.
W przypadku, gdy walczą ze sobą jedynie dwie osoby – wówczas strona atakująca odpowiada za spowodowanie lekkiego, średniego lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Jaka kara grozi za udział w bójce oraz pobiciu?
Udział w bójce lub pobiciu, w którym dochodzi do narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie ciężkiego lub średniego uszczerbku na zdrowi podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Jeżeli osoba biorąca udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
W związku z powyższym wysokość kary, która może być orzeczona przez sąd zależy od obrażeń jakie doznał pokrzywdzony lub na jakie niebezpieczeństwo był on narażony.
W przypadku, gdy były jedynie dwie walczące ze sobą osoby, wysokość kary zależy od uszczerbku jakiego doznała osoba pokrzywdzona.
Spowodowanie:
- lekkiego uszczerbku na zdrowiu – jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
- średniego uszczerbku na zdrowiu – jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5,
- ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – jest zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Za ciężki uszczerbek na zdrowiu uznaje się pozbawienie człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, inne ciężkie kalectwo, ciężką chorobę nieuleczalną lub długotrwałą, chorobę realnie zagrażająca życiu, trwałą chorobę psychiczna, całkowitą albo znaczną trwałą niezdolność do pracy w zawodzie lub trwałego, istotne zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.
Średnim uszczerbkiem na zdrowiu jest to uszczerbek trwający powyżej 7 dni od zdarzenia.
Lekki uszczerbek na zdrowiu jest to uszczerbek trwający poniżej 7 dni od zdarzenia.
Pomoc prawna dla pokrzywdzonych pobiciem
W przypadku, gdy zostałeś ofiarą pobicia wówczas istotne jest zgłoszenie sprawy na policję. Przeprowadzi ona postępowanie oraz ustali sprawcę.
Warto skorzystać z pomocy prawnej adwokata. Jeżeli w wynika pobicia doszło do wyrządzenia uszczerbku na zdrowiu, wówczas istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania od sprawców pobicia.
Nasza kancelaria posiada niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych, spadkowych, rodzinnych, cywilnych oraz administracyjnych. Udzielamy naszym klientom porad prawnych oraz prowadzimy sprawy przed wszelkimi sądami, w szczególności w takich miastach jak Poznań, Konin, Września, Śrem, Środa Wielkopolska, Kościan, Oborniki, Gniezno i inne na terenie Województwa Wielkopolskiego. Jeśli masz jakiekolwiek pytania w swojej sprawie lub osoby Ci najbliższej to pozostajemy do dyspozycji mailowo: kontakt@adwokat-szerszen.pl oraz telefonicznie: 667 121 811.