667 121 811

Pon – Pt 08:00-17:30

667 121 811

kontakt@adwokat-szerszen.pl

Pon – Pt 08:00-17:30 | Kancelaria adwokacka, Poznań: Seweryna Mielżyńskiego 25/2

Dziedziczenie

Prawo spadkowe jest bardzo szeroką dziedziną prawa i reguluje szereg postępowań po zmarłym spadkodawcy. Sprawa spadkowa, która jest najczęściej spotykana w sądach, to postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Po co jest postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ? 

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku jest przeprowadzane po to aby wykazać, że jest się spadkobiercą, a więc ma się prawo do spadku po zmarłym.

Jak wygląda postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ?

W ramach sprawy spadkowej o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym, sąd ustala czy zmarły pozostawił po sobie testament, czy ten testament jest ważny, a nawet może dokonać wykładni testamentu, tak aby była ona zgodna z wolą spadkodawcy.

W konsekwencji wszelkie czynności sądu mają na celu ustalenie kto dziedziczy po zmarłym oraz w jakim udziale.

Co może zrobić spadkobierca w ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku ? 

W sprawie spadkowej o stwierdzenie nabycia spadku, spadkobierca może złożyć oświadczenie:

  1. o przyjęciu spadku wprost;
  2. o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza;
  3. o odrzuceniu spadku.

Jaki sąd rozpoznaje sprawę o stwierdzenie nabycia spadku ?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć do sąd rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy.

Jeśli ostatnim miejscem zamieszkania zmarłego był Poznań to sądem właściwym może być Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu lub Sąd Rejonowy Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, zależnie od tego na jakiej ulicy miał ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawca.

Jaka jest opłata za wniosek o stwierdzenie nabycia spadku ?

Wniosek podlega opłacie w kwocie 100 zł oraz 5 zł tytułem wpisu do Rejestru Spadkowego.

Co w przypadku konfliktu rodziny o spadek po zmarłym ?

Sprawy spadkowe są często emocjonalnym przeżyciem dla rodziny, nie tylko ze względu na śmierć osoby najbliższej, ale również ze względu na konflikty pojawiające się przy ustaleniu praw do spadku.

Konflikty te mogą pojawiać się na wielu prawnych płaszczyznach, w szczególności – co wchodzi w skład spadku, czy sporządzony testament jest ważny, czy były sporządzane wcześniej inne testamenty, czy zmarły miał podstawy do wydziedziczenia i wielu innych.

Niezbędne w tym przypadku jest reprezentowanie przez skutecznego prawnika posiadającego odpowiednią wiedzę z prawa spadkowego oraz doświadczenie w prowadzeniu spraw spadkowych.

Co należy zrobić po stwierdzeniu nabycia spadku ?  

Po stwierdzeniu nabycia spadku, konieczne jest przeprowadzenie działu spadku, a więc ustalenie, jaki konkretnie składnik majątku zmarłego (np. samochód, mieszkanie itd.), otrzyma który spadkobierca. Jeśli mamy jednego spadkobiercę, wówczas takie postępowanie nie jest konieczne. Jednak w przypadku kilku spadkobierców i to takich którzy nie mogą się porozumieć, wówczas niezbędny jest sądowy dział spadku.

Ponadto należy pamiętać, że nabycie spadku powinno zostać zgłoszone w ciągu 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się postanowienia w sprawie o stwierdzenia nabycia spadku, jeśli spadkobiercą jest osoba zwolniona z podatku.

Spadkobiercy, którzy muszą zapłacić podatek, mają miesięczny termin na zgłoszenie nabycia spadku i rozliczenie podatku.

Brak zgłoszenia nabycia spadku do Urzędu Skarbowego może rodzić negatywne konsekwencje finansowe.