667 121 811

Pon – Pt 08:00-17:30

667 121 811

kontakt@adwokat-szerszen.pl

Pon – Pt 08:00-17:30 | Kancelaria adwokacka, Poznań: Seweryna Mielżyńskiego 25/2

Groźby karalne

Zgodnie z art. 190 §  1 k.k.: „Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Istota tego czynu polega na grożeniu popełnieniem przestępstwa na szkodę pokrzywdzonego albo osoby mu najbliższej. Groźba karalna jest zapowiedzią popełnienia przestępstwa, jednak w zakres groźby nie wchodzi zapowiedź popełnienia wykroczenia.

Groźba może być wyrażona słowem, gestem lub innym zachowaniem, które ma być zrozumiane jako groźba popełnienia przestępstwa.

Określenie „jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona” należy rozumieć w ten sposób, że pokrzywdzony powinien traktować groźbę poważnie i uznawać jej spełnienie za możliwe. W sprawie nie wystarczy samo stwierdzenie przez pokrzywdzonego, że obawia się spełnienia groźby. Istotna jest ocena wszelkich okoliczności sprawy i zbadanie czy przekonanie miało obiektywne podstawy.

Groźby karalne – jak się bronić ?

W sprawie o groźby karalne, należy zbadać wszystkie okoliczności sprawy i ocenić, czy zachowanie podejrzanego mogło wywołać uzasadnioną obawę spełnienia groźby u pokrzywdzonego.

Jedną z możliwości jest również pojednanie się z pokrzywdzonym. Zgodnie z art. 190 §  2 k.k. przestępstwo to jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Wniosek o ściganie może być cofnięty w postępowaniu przygotowawczym za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sądu – aż do zamknięcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej. W sprawach, w których akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, cofnięcie wniosku po rozpoczęciu przewodu sądowego jest skuteczne, jeżeli nie sprzeciwi się temu oskarżyciel publiczny obecny na rozprawie lub posiedzeniu.

W przypadku cofnięcia wniosku przez pokrzywdzonego postępowanie jest umorzone.

Groźby karalne – jaka kara ?

Za przestępstwo gróźb karalnych może zostać orzeczona grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Na wymiar kary wpływ ma wiele okoliczności. W szczególności częstotliwość gróźb, uprzednia karalność oskarżonego, sposób grożenia.

Przedawnienie w przypadku przestępstwa gróźb karalnych następuje po 5 latach od popełnienia czynu.

Groźby karalne – jak udowodnić ?

Ściganie gróźb karalnych następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej. Zgłoszenie popełnienia przestępstwa i wniosku o ściganie następuje na komisariacie policji, gdzie zostaje złożone odpowiednie zawiadomienie.

W sprawie niezbędne jest udowodnienie oskarżonemu popełnienia przestępstwa gróźb karalnych. W szczególności wykorzystywanymi dowodami są zeznanie świadków, nagrania rozmów,  wiadomości tekstowe, nagrania wideo,

Groźby karalne – przykłady

Groźbą karalną jest zapowiedź popełnienia dowolnego przestępstwa na szkodę innej osoby lub osoby jej najbliższej.

Przykładowo przestępstwo to może polegać na groźbie odebrania życia innej osobie, wyrządzenia jej uszczerbku na zdrowiu, pobicia.