Z dniem 15 listopada 2023 r. zostało znowelizowane prawo spadkowe, w wyniku którego doszło do kilku istotnych zmian. W niniejszym artykule zostaną one omówione.
- Niegodność dziedziczenia
Jest to instytucja prawa spadkowego, która pozwala sądowi uznać spadkobiercę za niegodnego dziedziczenia, co w konsekwencji powoduje brak możliwości uzyskania spadku. Artykuł 928 Kodeksu Cywilnego wskazuje konkretne przypadki, w których do takiego orzeczenia może dojść.
Z dniem 15 listopada 2023 r. doszło do rozszerzenia katalogu przesłanek i dodania dwóch nowych tj.:- uporczywe uchylanie się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego określonego w wyroku sądowym lub ugodzie;
- uporczywe uchylanie się od wykonywania obowiązku opieki nad spadkodawcą albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.
Na nowe przesłanki nie można się powołać, jeśli spadkodawca zmarł przed 15 listopada 2023 r. - Odrzucenie spadku za małoletnie dziecko
Dotychczas każdorazowe odrzucenie spadku za małoletnie dziecko wymagało zgody sądu opiekuńczego.
Od 15 listopada 2023 r. przepisy prawa spadkowego zmieniają tę zasadę i zgoda sądu nie będzie już potrzebna w każdym przypadku.
Gdy małoletnie dziecko zostało powołane do dziedziczenia na skutek uprzedniego odrzucenia spadku przez jego rodzica, wówczas rodzic może złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przed notariuszem lub w sądzie spadku. Należy również pamiętać o spełnieniu warunków z art. 101 § 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Co istotne, zgoda sądu opiekuńczego nadal jest wymagana, jeżeli dziecko jest bezpośrednio powołane do spadku (np. po swoim ojcu czy matce).
Zmiany w prawie spadkowym, które weszły w życie 15 listopada 2023 r. dotyczą też terminu na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Termin na jego złożenie nadal pozostaje ten sam – tj. sześć miesięcy od daty, gdy spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania – jednak do jego zachowania wystarczy złożenie, przed upływem terminu, wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku, nie zaś formalne złożenie samego oświadczenia.
Bieg terminu na złożenie oświadczenia przez rodzica ulegnie również zawieszeniu na czas trwania postępowania w sądzie opiekuńczym – np. w razie konieczności uzyskania zgody na złożenie oświadczenia w imieniu małoletniego o odrzuceniu spadku.
Nasza kancelaria posiada niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych, spadkowych, rodzinnych, cywilnych oraz administracyjnych. Udzielamy naszym klientom porad prawnych oraz prowadzimy sprawy przed wszelkimi sądami, w szczególności w takich miastach jak Poznań, Konin, Września, Śrem, Środa Wielkopolska, Kościan, Oborniki, Gniezno i inne na terenie Województwa Wielkopolskiego. Jeśli masz jakiekolwiek pytania w swojej sprawie lub osoby Ci najbliższej to pozostajemy do dyspozycji mailowo: kontakt@adwokat-szerszen.pl oraz telefonicznie: 667 121 811.