667 121 811

kontakt@adwokat-szerszen.pl

Pon – Pt 08:00-17:30 | Kancelaria adwokacka, Poznań: Szewska 3/7

Stalking

Zgodnie z art. 190a §  1 k.k.: „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”.

Istota tego czynu polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub osoby jej najbliższej, które powoduje u nich poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub narusza jej prywatność.

Przez nękanie rozumie się takie zachowania, które powodują przykrość pokrzywdzonemu, wyrządzają mu krzywdę czy też powodują dyskomfort.

Natomiast przez słowo uporczywie rozumie się, że tych zachowań musi być co najmniej kilka. A więc za stalking nie może być uznane jednorazowe zachowanie czy nawet w określonych okolicznościach kilkakrotne zachowania sprawcy.

W wyroku z dnia 29 marca 2017 r., sygn.. akt: IV KK 413/16, Sąd Najwyższy stwierdził, że: „Działania sprowadzające się do obserwacji, filmowania i fotografowania pokrzywdzonych spoza ich posesji, zamykające się tylko w sferze prywatnego dokumentowania, nieużywane do ściągnięcia na pokrzywdzonych jakiegokolwiek wymiernego zagrożenia, nie wypełniają znamienia poczucia zagrożenia z art. 190a § 1 k.k. Mogą jednak stanowić istotne naruszenie prywatności. Subiektywne odczuwanie zagrożenia przez daną osobę należy konfrontować z wiedzą, doświadczeniem i psychologią reakcji ogółu społeczeństwa, obiektywizować poprzez poczucie zagrożenia w danych okolicznościach, jakie towarzyszyłoby przeciętnemu człowiekowi”.

Stalking – jak się bronić ?

W sprawie o stalking, należy zbadać wszystkie okoliczności sprawy i ocenić, czy zachowanie podejrzanego mogło wywołać uzasadnioną uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie naruszało prywatność.

Jedną z możliwości jest również pojednanie się z pokrzywdzonym. Zgodnie z art. 190a §  4 k.k. przestępstwo to jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Wniosek o ściganie może być cofnięty w postępowaniu przygotowawczym za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sądu – aż do zamknięcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej. W sprawach, w których akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, cofnięcie wniosku po rozpoczęciu przewodu sądowego jest skuteczne, jeżeli nie sprzeciwi się temu oskarżyciel publiczny obecny na rozprawie lub posiedzeniu.

W przypadku cofnięcia wniosku przez pokrzywdzonego postępowanie jest umorzone.

Stalking – jaka kara ?

Przestępstwo określone w art. 190a § 1 zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Na podstawie art. 37a sąd może zamiast kary pozbawienia wolności orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności.

Na wymiar kary wpływ ma wiele okoliczności. W szczególności czas trwania stalkingu, uprzednia karalność oskarżonego, zachowania oskarżonego.

Przedawnienie w przypadku przestępstwa gróźb karalnych następuje po 5 latach od popełnienia czynu.

Stalking – jak udowodnić ?

Ściganie stalkingu następuje na wniosek osoby pokrzywdzonej. Zgłoszenie popełnienia przestępstwa i wniosku o ściganie następuje na komisariacie policji, gdzie zostaje złożone odpowiednie zawiadomienie.

W sprawie niezbędne jest udowodnienie oskarżonemu popełnienia przestępstwa stalkingu. W szczególności wykorzystywanymi dowodami są zeznanie świadków, screeny smsów oraz połączeń, nagrania rozmów,  wiadomości tekstowe, nagrania wideo,

Stalking – przykłady

Najczęstszą przyczyną stalkingu jest niemożność pogodzenia się z rozstaniem z dotychczasowym partnerem. Przestępstwo stalkingu przeważnie trwa od 1 do 6 miesięcy, choć w drastycznych przypadkach może trwać nawet kilka lat.

Podstawowym sposobem nękania jest dzwonienie do osoby pokrzywdzonej. Oprócz tego znamiona tego przestępstwa może wypełniać zbiór zachowań polegających np. na obserwowaniu innej osoby, nagrywaniu jej, uporczywym dzwonieniu i smsowaniu.