667 121 811

kontakt@adwokat-szerszen.pl

Pon – Pt 08:00-17:30 | Kancelaria adwokacka, Poznań: Seweryna Mielżyńskiego 25/2

Wydziedziczenie

Wydziedziczenie jest instytucją prawa spadkowego, mającą na celu pozbawienie najbliższych krewnych prawa do dziedziczenia i zachowku po spadkodawcy. 

Wydziedziczenie jest więc wolą spadkodawcy wyrażoną w testamencie i dotyczyć może zstępnych (syn, córka, wnukowie), małżonka oraz rodziców. Testament musi wskazywać przyczynę wydziedziczenia.

Zgodnie z art. 1008 Kodeksu Cywilnego spadkodawca może dokonać wydziedziczenia z powodu:

  1. Uporczywego i sprzecznego z zasadami współżycia społecznego zachowania spadkobiercy wbrew woli spadkodawcy;
  2. Popełnienia w stosunku do spadkodawcy lub osoby dla niego najbliższej umyślnego przestępstwa przeciwko zdrowiu, życiu, wolności lub rażącej obrazy czci;
    Przestępstwo nie musi być stwierdzone w wyroku karnym, gdyż ustalenia tej przesłanki może dokonać samodzielnie sąd cywilny.
  3. Uporczywego niedopełniania obowiązków rodzinnych
    Można do tego zaliczyć obowiązki wynikające z przepisów prawa np. obowiązek alimentacyjny, jak i powinności czysto moralne lub społeczne np. obowiązek opieki nad osobą starszą czy chorą. Niedopełnianie obowiązków rodzinnych musi cechować się uporczywością, a więc nie może być jednorazowe.

Co istotne zstępni wydziedziczonego (syn, córka, wnukowie) są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

W konsekwencji wydziedziczenie jest sankcją za naganne zachowanie konkretnej osoby i obejmuje swoimi skutkami tylko tę osobę. Nie obejmuje ona zstępnych wydziedziczonego.

Gdyby testament, w którym spadkodawca dokonał wydziedziczenia, nie wskazywał spadkobierców testamentowych, dalsi zstępni dochodzą do dziedziczenia ustawowego. Natomiast jeśli wskazuje spadkobierców testamentowych, wówczas są oni uprawnieni do zachowku.

Jeżeli wydziedziczony spadkobierca nie zgadza się z wydziedziczeniem wówczas może wytoczyć powództwo o zachowek, w którym to postępowaniu sąd ocenia, czy wydziedziczenie było zasadne.