667 121 811

kontakt@adwokat-szerszen.pl

Pon – Pt 08:00-17:30 | Kancelaria adwokacka, Poznań: Szewska 3/7

Wypadek drogowy

Spowodowanie wypadku drogowego może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Odpowiedzialność karna uzależniona jest od obrażeń jakich doznała osoba pokrzywdzona.

Jaka może kara za wypadek drogowy ?

Zgodnie z art. 177 Kodeksu Karnego, za nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym inna osoba doznała średniego uszczerbku na zdrowiu, grozi odpowiedzialność karna – karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W przypadku, gdy sprawcą w/w przestępstwa jest kierowca znajdujący się w stanie nietrzeźwości, sąd wymierza karę pozbawienia wolności do wysokości górnej granicy zwiększonej o połowę. Sprawca śmiertelnego wypadku drogowego może więc trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Wysokość kary uzależniona jest od stopnia naruszenia zasad w ruchu drogowym, stopnia uszczerbku jakiego doznała osoba pokrzywdzona, stanu trzeźwości w jakim znajdował się sprawca wypadku.

Jak wygląda postępowanie karne prowadzone w sprawie wypadku drogowego ?

W prowadzonym przez prokuraturę postępowaniu przygotowawczym musi dojść do ustalenia, osoby która naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jakie przepisy zostały naruszone, w jakim stanie była osoba kierująca czy też stopnia przyczynienia się osoby pokrzywdzonej do wypadku. Przeważnie w tym celu powoływany jest biegły z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych.

Po ustaleniu wszelkich niezbędnych okoliczności prokurator kieruje do sądu akt oskarżenia.

Czy odpowiedzialność karna jest jedyną jaką może ponieść sprawca wypadku ?

Oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca wypadku może ponieść również konsekwencje finansowe. Przeważnie wszelkie koszty jakie poniosła osoba pokrzywdzona w wypadku, dochodzone są od ubezpieczyciela. Jednak w wyroku karnym sąd może również zasądzić od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego odpowiednią kwotę tytułem nawiązki lub zadośćuczynienia.
W przypadku, gdy sprawca wypadku prowadził samochód pod wpływem alkoholu czy też zbiegł z miejsca zdarzenia, wówczas ubezpieczyciel komunikacyjny może dochodzić od niego zwrotu kosztów, które wypłacił osobie pokrzywdzonej. Wysokość tych kosztów może być uzależniona od wielu okoliczności, w tym stopnia uszczerbku jakiego doznała osoba pokrzywdzona, kosztów jakie poniosła na leczenie, cierpienia fizycznego i psychicznego jakiego doznała w związku z wypadkiem.

Jakie uprawnienia ma osoba pokrzywdzona w wypadku drogowym ?

Osoba pokrzywdzona przestępstwem drogowym, po przesłaniu do sądu aktu oskarżenia może złożyć oświadczenie o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Dzięki temu zyskuje dodatkowe uprawnienia w postępowaniu karnym, w tym może wnosić o wymierzenie określonej kary oskarżonemu, zasądzenie kwoty tytułem zadośćuczynienia lub nawiązki.

Po wydaniu wyroku karnego, osoba pokrzywdzona może złożyć do sądu cywilnego pozew o zapłatę przeciwko ubezpieczycielowi z OC sprawcy wypadku. Złożenie pozwu przeciwko ubezpieczycielowi daje większą gwarancję uzyskania zasądzonej kwoty, niż w przypadku zasądzenia takiej kwoty bezpośrednio od sprawcy wypadku.

Osoba poszkodowana może żądać zasądzenia odszkodowania, a więc np. wszelkich kosztów leczenia która poniosła, zwrotu kosztów naprawy samochodu i tym podobne. Oprócz odszkodowania osoba pokrzywdzona może dochodzić również zasądzenia odpowiedniej kwoty tytułem zadośćuczynienia. Zadośćuczynienie jest to kwota, która ma zrekompensować osobie pokrzywdzonej wszelkie negatywne doznania psychiczne oraz fizyczne (np. ból, cierpienie), które miały związek z doznanym uszczerbkiem na skutek wypadku drogowego.

Śmierć osoby najbliższej w wypadku drogowym – co można zrobić ?

Uprawnienia w postępowaniu karnym osoby, która w wypadku drogowym straciła osobę najbliższą, są podobne do pokrzywdzonego. Może ona więc po wysłaniu aktu oskarżenia do sądu złożyć oświadczenie o działaniu w charakterze oskarżyciela posiłkowego, wnosić o wymierzenie określonej kary sprawcy wypadku oraz zasądzenie kwoty tytułem zadośćuczynienia lub nawiązki.

Ponadto w postępowaniu cywilnym osoby najbliższe, a więc np. mąż, żona, syn, córka, wnuki, rodzice, mogą wnosić o zasądzenie na ich rzecz zadośćuczynienia tj. kwoty za cierpienia psychiczne wywołane śmiercią w wypadku drogowym. Kwota uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in. wieku w jakim była osoba zmarła, czy też relacji jakie łączyły osoby najbliższe.