667 121 811

kontakt@adwokat-szerszen.pl

Pon – Pt 08:00-17:30 | Kancelaria adwokacka, Poznań: Szewska 3/7

Alimenty wstecz – kiedy można dochodzić ?

Pojęcie „alimenty wstecz”

Pod pojęciem alimenty wstecz możemy rozumieć dwa przysługujące roszczenia:

  1. dochodzenie kwoty na niezaspokojone potrzeby dziecka (lub uprawnionego);
  2. alimenty wstecz – rozumiane jako roszczenie regresowe – a więc przysługujące rodzicowi, który sam dostarcza wszystkie koszty utrzymania dziecka.

Istotne jest, że świadczenia alimentacyjne co do zasady mają za zadanie zapewnić dziecku bieżące środki.

Wielu osobom sprawia problem skonstruowanie prawidłowego żądania pozwu. Wskazują oni że chcą alimentów wstecz, a tak naprawdę ich żądanie opiera się na roszczeniu regresowym z tego powodu, że na utrzymanie dziecka łożył jeden z rodziców, a drugi od tego obowiązku się uchylał. Brak prawidłowego określenia podstawy na jakiej ma zostać zasądzona kwota, może stanowić podstawę do oddalenia pozwu, a więc przegrania sprawy.

Z roszczeniem regresowym może wobec ojca dziecka wystąpić jego matka, ponieważ ojciec dziecka jest zobowiązany w tym samym stopniu co matka do alimentowania dziecka. Naturalnie z takim roszczeniem. może wystąpić każde z rodziców, w tym ojciec przeciwko matce.

Za jaki okres można dochodzić?

W sprawach o alimenty wsteczne istotny jest również okres za jaki można ich dochodzić. Ze względu na to, że roszczenie przysługujące od rodzica, który uchylał się od ponoszenia kosztów utrzymania dziecka jest roszczeniem regresowym, termin za który możemy żądać kwoty wynosi 3 lata, liczony do dnia wniesienia sprawy do sądu.

Alimenty wstecz na dziecko – jaka wysokość ?

Sąd Najwyższy w wyroku z 27.01.1998 r., sygn.. akt: III CKN 332/97 wskazał, że wysokość roszczenia regresowego limitowana jest w stosunku do osoby pozwanej zakresem tych świadczeń alimentacyjnych, które w czasie objętym regresem ta osoba powinna była spełnić. Zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego wysokość świadczenia regresowego określają ponadto świadczenia, które rzeczywiście spełniła osoba łożąca na dziecko, a nie świadczenia, które osoba zobowiązana powinna była spełnić.

Podstawa prawna – alimenty wstecz

Podstawą prawną alimentów wstecz jest art. 140 § 1 i 2 k.r.i.o. Zgodnie z jego treścią: „Osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązana albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności byłoby dla uprawnionego niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenia spełnić. Roszczenie przewidziane w paragrafie poprzedzającym przedawnia się z upływem lat trzech”.

Alimenty wstecz – koszt adwokata Poznań

Wysokość wynagrodzenia za prowadzenie sprawy zależy od indywidualnej sytuacji klienta oraz stanu faktycznego. Jeśli zastanawiasz się jaki będzie koszt adwokata w sprawie o alimenty wsteczne napisz do nas lub zadzwoń, a dokonamy wyceny.