667 121 811

kontakt@adwokat-szerszen.pl

Pon – Pt 08:00-17:30 | Kancelaria adwokacka, Poznań: Szewska 3/7

Jak bronić się przed alimentami?

Obrona przed alimentami

Składając pozew o alimenty, strona która wnosi o ich zasądzenie, wskazuje określoną kwotę, którą jego zdaniem drugi z rodziców powinien ponosić na utrzymanie wspólnego dziecka. 

W przypadku, gdy jesteśmy stroną pozwaną, najważniejszym jest sporządzenie odpowiedzi na pozew, w której odniesiemy się do określonych żądań. Możemy uznać powództwo, a więc nie kwestionować przedstawionych faktów, uznać powództwo w części lub wnieść o oddalenie powództwa.

W praktyce często spotykaną sytuacją jest, że jeden z rodziców stara się o uzyskanie jak najwyższych alimentów, aby poprawić nie tylko sytuację dziecka, ale również swoją.

Wysokość alimentów

Co do zasady, rodzice są zobowiązani do ponoszenia kosztów utrzymania dzieci po połowie. Jednak realizacja obowiązku alimentacyjnego może polegać również na osobistych staraniach o wychowanie i utrzymanie dziecka. Dlatego też sąd ustalając kwotę alimentów bierze te okoliczności pod uwagę. 

Wysokość alimentów zależy również od:

  1. od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz 
  2. od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Dlatego też składając odpowiedź na pozew, powinniśmy kwestionować wysokość kosztów utrzymania dziecka, które są zawyżone i nierealne.

Istotną kwestią jest również, że do ustalenia wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe pozwanego, a nie jego aktualnie osiągane zarobki. W orzecznictwie wskazuje się że możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej stanowią środki pieniężne, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swych sił umysłowych i fizycznych.

Podwyższenie alimentów

Wszelkie powyższe uwagi odnoszą się również do kwestii dotyczących pozwu o podwyższenie alimentów. Jednak w przypadku pozwu o podwyższenie alimentów niezbędna jest zmiana kosztów utrzymania dziecka lub możliwości zarobkowych zobowiązanego, w porównaniu do poprzedniego orzeczenia.

Oddalenie pozwu o alimenty

Całkowite oddalenie pozwu o alimenty jest możliwe jedynie w przypadku rażąco niewłaściwego postępowania osoby uprawnionej do alimentów, budzącego powszechną dezaprobatę, ze względu na zasady współżycia społecznego (wytyczne Sądu Najwyższego 1987, teza VIII).