667 121 811

kontakt@adwokat-szerszen.pl

Pon – Pt 08:00-17:30 | Kancelaria adwokacka, Poznań: Szewska 3/7

Sprawy karne – prawnik i adwokat w postępowaniu karnym

W niniejszym artykule chcę przybliżyć Państwu to, jaką rolę pełni adwokat w postępowaniu karnym. Wyjaśnię również w jaki sposób może pomóc podejrzanemu oraz oskarżonemu.

Osoby, które dostają wezwanie w charakterze podejrzanego na prokuraturę lub policję albo są zatrzymani – nie wiedzą jak się zachować. Jeśli dostałeś wezwanie do stawienia w charakterze podejrzanego to zapewne zostanie przedstawiony Ci zarzut popełnienia przestępstwa.

Warto wówczas skorzystać z pomocy obrońcy tj. prawnika specjalizującego się w sprawach karnych, który będzie umiał doradzić i wytłumaczyć zawiłości związane z daną sprawą.

Osoba, której przedstawiany jest zarzut, często chce wytłumaczyć się z niego i zaczyna składać wyjaśnienia. Warto jednak zaznaczyć, że nie znając akt postępowania – takimi wyjaśnieniami może sobie zaszkodzić.

Dlatego też przed skonsultowaniem się z adwokatem i zaznajomieniem z aktami sprawy, najlepiej jest odmówić składania wyjaśnień i nie przyznawać się do zarzucanego czynu.

Złożyć wyjaśnienia podejrzany może później, natomiast z niekorzystnych zeznań, może być już ciężko się wycofać.

Rolą adwokata, który reprezentuje w postępowaniu karnym jest przede wszystkim poinformowanie klienta o tym:

  • jaka jest wysokość kary za dane przestępstwo,
  • jaka jest szansa na uniewinnienie,
  • jakie są możliwości uzyskania wyroku w trybie konsensualnym – ugodowym,
  • jaka linia obrony, będzie najkorzystniejsza.

Adwokat posiadający odpowiednie doświadczenie w prawie karnym, będzie umiał wyjaśnić wszelkie zawiłości oraz odpowiedzieć na pytania klienta. Choć sam przepis prawny może wskazywać na surową odpowiedzialność karną, to w rzeczywistości kara realnie grożąca klientowi może być zdecydowanie niższa.

W postępowaniu przygotowawczym, a więc przed prokuratorem oraz policją – prawnik uczestniczy przy przesłuchaniu swojego klienta oraz innych świadków, zadając im pytania.

Rolą adwokata jest również negocjowanie kary, przy ewentualnym rozważeniu dobrowolnego poddania się karze, na etapie przygotowawczym oraz sądowym.

Natomiast w postępowaniu sądowym adwokat bierze udział w posiedzeniach sądowych oraz składa pisma sądowe – reprezentując interesy swojego klienta.

Sprawy karne mogą być prowadzone w innej miejscowości niż mieszka podejrzany. Wynika to z tego, że postępowanie karne jest prowadzone tam, gdzie doszło do popełnienia przestępstwa. Przykładowo jeśli Poznań był miejscem gdzie doszło do popełnienia przestępstwa, wówczas postępowanie przygotowawcze będzie prowadziła jedna z tutejszych jednostek prokuratury, a sprawę będzie rozpoznawał jeden z sądów rejonowych lub okręgowy w Poznaniu.

Warto zaznaczyć, że adwokat pochodzący z Poznania, może reprezentować klienta na obszarze całego kraju.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do sprawy karnej, zalecamy kontakt z adwokatem specjalizującym się w prawie karnym, który odpowie na wszelkie pytania i pomoże poprowadzić skutecznie sprawę karną.